Чи потрібно за 9 год. святкових платити у квітні подвійно?

 

ПИТАННЯ:При підсумованому обліку робочого часу:

працівник на підсумованому обліку робочого часу з місячним окладом 3723 грн, обліковий період- рік.)

– чи правильно розрахувати сер-год. оплату шляхом ділення окладу на нормативну тривалість роботи за 5-ти денним робочим тижнем для оплати нічних, святкових чи частково відпрацьованого місяця(відпустка, лікарняний). Чи може роботодавець самостійно затвердти таку методику розрахунку Наказом(напр, про підсумований облік робочого часу)?

– чи потрібно такому працівникові оплачувати святкові з урахуванням переробки за поточний місяць(подвійно за перероблені години), Наприклад:

за квітень 18 р. Працівник на підсумованому обліку робочого часу ; оклад 3723 грн. Нормативний робочий час 159 год; Фактично відпрацьовано за індивідуальним графіком 168 год(тобто 9 год. переробка); святкових 12год.

Чи потрібно за 9 год. святкових платити  у квітні подвійно, якщо обліковий період- рік?

Відповідь:

Щодо оплати надурочного часу  при підсумованому обліку робочого часу відповідь міститься  у листі:

МІНІСТЕРСТВО СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ

від 24.04.2017 р. N 1264/0/101-17/282

<…> Відповідно до ст. 106 Кодексу законів про працю України (далі – Кодекс) за погодинною системою оплати праці робота в надурочний час оплачується в подвійному розмірі годинної ставки.

За відрядною системою оплати праці за роботу в надурочний час виплачується доплата у розмірі 100 відсотків тарифної ставки працівника відповідної кваліфікації, оплата праці якого здійснюється за погодинною системою, – за всі відпрацьовані надурочні години.

У разі підсумованого обліку робочого часу оплачуються як надурочні всі години, відпрацьовані понад встановлений робочий час в обліковому періоді, у порядку, передбаченому ч. 1 і 2 цієї статті.

Згідно зі ст. 61 Кодексу режим підсумованого обліку робочого часу може вводитись на безперервно діючих підприємствах, в установах, організаціях, а також в окремих виробництвах, цехах, дільницях, відділеннях і на деяких видах робіт, де за умовами виробництва (роботи) не може бути додержана встановлена для даної категорії працівників щоденна або щотижнева тривалість робочого часу.

У випадку застосування підсумованого обліку робочого часу розпорядок робочого дня і графіки змінності мають бути побудовані таким чином, щоб робочий час, який зобов’язані відпрацювати працівники за обліковий період, встановлений у колективному договорі (наприклад, рік), відповідав установленій законодавством нормі робочих годин, що припадає на цей період (рік).

Годинна ставка для оплати надурочної роботи при обліковому періоді тривалістю рік обчислюється шляхом ділення окладу (місячної тарифної ставки), встановленого працівникові на момент нарахування зазначеної оплати (у кінці року – при обліковому періоді рік), на середньомісячне число годин за обліковий період (рік), яке має розраховуватись з урахуванням норми тривалості робочого часу за рік, встановленої з дотриманням вимог ст. 50 – 53, 67 і 73 Кодексу.

 

Держпраці у Львівській області нагадує, що при підсумованому обліку робочого часу час, години, відпрацьовані понад норму тривалості робочого часу за обліковий період, вважається надурочними і оплачується у подвійному розмірі (ст. 106 КЗпП).

Також підлягають подвійній оплаті робота у святкові дні.

Порядок оплати праці у ці дні передбачено статтею 107 КЗпП.

Відповідно до ч. 1 ст. 107 КЗпП  робота у святковий і неробочий день (частина четверта статті 73) оплачується у подвійному розмірі:

1) відрядникам – за подвійними відрядними розцінками;

2) працівникам, праця яких оплачується за годинними або денними ставками, – у розмірі подвійної годинної або денної ставки;

3) працівникам, які одержують місячний оклад, – у розмірі одинарної годинної або денної ставки зверх окладу, якщо робота у святковий і неробочий день провадилася у межах місячної норми робочого часу, і в розмірі подвійної годинної або денної ставки зверх окладу, якщо робота провадилася понад місячну норму.

Разом з тим, відповідно до вимог п. 11 Методичних рекомендацій №138, у разі підсумованого обліку робочого часу, робота у святкові та неробочі дні (ст. 73 КЗпП) за графіком включається в норму робочого часу за обліковий період, установлену на підприємстві. Години роботи, що перевищують цю норму, вважаються надурочними і оплачуються в подвійному розмірі. Томупід час підрахунку надурочних годин у випадку підсумованого обліку робочого часу робота у святкові і неробочі дні, проведена понад установлену на підприємстві норму робочого часу, за обліковий період не враховується, оскільки вона вже оплачена в подвійному розмірі.

Якщо в обліковому періоді при підсумованому обліку робочого часу надурочні години відсутні, оплата праці у святковий день проводиться в порядку в подвійному розмір(ст.107 КЗпП).

Джерело: Держпраці у Львівській області