Чи потрібно доплачувати ЄСВ до мін.з-ти?

Наше Товариство уклало Договір з училищем  про проходження виробничої практики учнями. За умовами Договору учневі нараховується зарплата за фактичними результатами роботи. Термін Договору більше одного місяця(01.04-15.05.18р). За 04.18р. учневі нараховано 1400 грн. Утримано ПДФО 18%, ВЗ 1,5%, нараховано ЄСВ 22%, відображено у звіті Д-4 з ЄСВ(без трудової книжки).

Питання: Чи потрібно доплачувати учневі до мін. з-ти; Чи потрібно доплачувати ЄСВ до мін.з-ти?

Відповідь:

Відповідно до ст. 29 Закону  України «Про професійно-технічну освіту» від 10 лютого 1998 року № 103/98­ВР підприємства незалежно від форми власності надають учням, слухачам професійно-технічних навчальних закладів робочі місця, або навчально-виробничі ділянки для проходження виробничого навчання чи виробничої практики відповідно до укладених із ПТНЗ договорів про навчально-виробничу практику. Порядок надання робочих місць для проходження учнями, слухачами професійно-технічних навчальних закладів виробничого навчання та виробничої практики  затверджено постановою КМУвід 07.06.1999р.  № 992

Відповідно до п. 7, 8 Порядку №992  надання робочих місць для проходження учнями, слухачами професійно-технічних навчальних закладів виробничого навчання та виробничої практики, які згідно з договором, укладеним між професійно-технічним навчальним закладом та підприємством, проходять виробничу практику та виробниче навчання на підприємстві, не включаються до складу (списку) і штатного розпису працівників підприємства. В листі від 14.08.2012р.  № 18973/03-20 ПФУ роз’яснило, що оскільки учні, які проходять виробничу практику, не є штатними працівниками підприємства, а отже не перебувають у трудових відносинах з підприємством, то єдиний внесок на заробітну плату учнів, яка виплачується їм при проходженні виробничої практики, не нараховується та не утримується. Аналогічне роз’яснення довгий час було розміщено в базі «ЗІР» підкатегоріі 301.03. На сьогодні воно переведено в розділ не діючих.  А в оновленому роз’ясненні  податківці вважають,що виплати практикантам мають оподатковуватися ЄСВ.  Це правильно. А от до мінімалки  проводити донарахування зарплати та ЄСВ не потрібно. Як  зазначено в листі Держпраці від 19.05.2017р. № 5783/4.1/4.1-ДП-17  трудові відносини із учнями ПТНЗ під час виробничого навчання або виробничої практики не виникають, оформлення трудових договорів не здійснюється, повідомлення про прийняття на роботу  Державної фіскальної служби не вимагається.

Згідно з Положенням про організацію навчально-виробничого процесу у професійно-технічних навчальних закладах, затвердженим Наказом № 419, за виконані роботи учнями під час виробничого навчання чи виробничої практики юридичні та фізичні особи всіх форм власності оплачують працю відповідно до укладених із ПТНЗ договорів про навчально-виробничу практику за фактично виконаний обсяг робіт.

В оману вводять поняття порядку № 922 щодо виплати практикантам заробітної плати. Але з точки зору Інструкції № 5 та КЗпП – це не зарплата, а оплата за виконану роботу,тобто цивільно – правові відносини.  І доплату до мінімалки роботи не потрібно.

Інша справа, коли практиканта на час практики  приймаюти на роботу на вакантну посаду за строковим трудовим договором. Але за умови, що договором з навчальним закладом цей час буде зараховано як проходження практики. В такому випадку будуть повноцінні трудові відносини з усіма наслідками (слід подавати повідомлення про прийом на роботу, завести трудову книжку, обов’язково плати не менше мінімальної зарплати,  тощо).